Ošetrenie poškodeného trávnika bez chémie

Trávniky v našich záhradách sú akoby vonkajšie koberce, ktoré počas leta podliehajú zaťažkávajúcej skúške. Nedostatok vlahy, zvýšená záťaž, poškodenie od domácich zvierat – to všetko sú príčiny nepekných fľakov na trávniku. Veľkou pomocou pre trávnik sú práve mykorhízne huby.

Ich pomoc spočíva v tom, že po napojení sa na koreň trávnika sa tento koreň mnohonásobné zvačší. Huby sú najvačší organizmus práve tým, že vytvárajú  pod zemou hýfy – neviditeľné vlákna , ktorými  vytvoria akúsi podzemnú sieť. Táto sieť vlákien zachytáva vlahu a výživu  v okolí koreňov a rastlina ju postupne využíva. Zhustený koreňový systém sa prejaví  na kondícii trávnika, na jeho vyfarbenosti, hustote a zvýšenej odolnosti.  Pre pestovateľa použitie mykorhíznych húb predstavuje výraznú úsporu nákladov na hnojenie a zálievku.

Aplikácia mykorhízneho prípravku Turfcomp ®, ktorý je určený na trávniky je jednoduchá.

Turfcomp ® aplikujeme buď pred položením trávnika ako posledná vrstva na ktorú sa položí trávny koberec.

Pri výseve jednoducho zmiešame Turfcomp so semenom a vysejeme. 

Pri už položenom trávniku ošetríme poškodené miesta tak, že ako prvé odumreté časti tránika odstránime, pôdu prekypríme a dosievané trávne semeno už zmiešané s mykorhíznym prípravkom vysejeme. Po dorastení poškodeného miesta sa huby budú ďalej rozširovať po trávniku.

Ideálne je použiť mykorhízny prípravok pri prevzdušňovaní trávnika, keď vyrežeme odumreté časti, vyhrabeme a dosievame celú plochu. Vysievané semeno zmiešané s mykorhíznym prípravkom tak pri jednej práci dostaneme do celého trávnika.  

Mykorhízne huby zabezpečia aj spevnenie pôdy, čo je výrazný efekt hlavne pri trávniku vo svahu.

Mykorhízne ošetrenie je jedinečné v tom, že huby aplikujeme len raz a trávnik je ošetrený na celý život. Použitie mykorhíznych húb je vhodná alternatíva pre ľudí, ktorý nechcú používať chemické prípravky na svoj trávnik. 

 

turf comp

 

Zverejnené: 02. 08. 2019

Zistite, ktorý z našich produktov
je vhodný pre vaše rastliny.

Radi by ste sa niečo spýtali? Napíšte nám!