Zlepšite si úrodu mykorhíznymi hubami

V prírode existuje len jediný spôsob ako sa jednou aplikáciou postarať o rastlinu na celý život. Je to ošetrenie mykorhíznymi hubami.

Mykorhízne huby sa po aplikácii ku koreňu rastliny napoja na jej koreň a až 700 násobne ho zväčšia, čím jej zabezpečia lepšiu výživu. Huby cez svoje hyfy , ktoré vytvárajú zachytia všetku vodu a živiny, ktoré sa nachádzajú aj vo vzdialenejších miestach od rastliny a privedú ich k nej. Dokážu tiež metabolizovať látky z pôdy, ktoré by inak rastlina nevedela využiť. Týmto lepším vyživovaním je zabezpečená lepšia prosperita rastlín, znížená mortalita po vysadení a úspora nákladov na hnojenie či zálievku. Zväčšený koreňový systém vzhľadom k tomu, že je kolonizovaný priateľskými symbiotickými mykorhíznymi hubami, vytvára akúsi fyzickú bariéru pred inými – patogénnymi a parazitickými hubami, ktoré spôsobujú ochorenia. Preto sú rastliny ošetrené mykorhízou odolnejšie voči hubovitým ochoreniam.

Prítomnosť mykorhíznych húb na ovocí a zelenine pocítite v navýšení úrody, ale aj  v zlepšení nutričných a kvalitatívnych hodnôt ovocia a zeleniny. Tieto plody totiž majú vyššiu cukornatosť, vyšší podiel vitamínov a antioxidantov a navýšenie účinných látok.

Pokusy robené na celom svete prinášajú vynikajúce výsledky, napríklad:

  • v Tunise na pestovaných melónoch Crimson sa hmotnosť plodu zväčšila o 0,5kg a celkový výnos bol vyšší o 4,35 ton na hektár
  • pri viniči na odrode Ryzlink rýnsky vo Valticiach sa priemerná hmotnosť 100 bobulí zvýšila o 10%
  • čerešne Burlat v Poľsku navýšili úrodu o 200% na jeden strom
  • banánovníky v Kolumbii začali rodiť o 3 mesiace skôr a celkový výnos bol o 25% vyšší.

Mykorhízne huby sú teda živý, priateľský organizmus prítomný na Vašich rastlinách, ktorý nepotrebuje žiadnu inú starostlivosť, ale dokáže pre Vás urobiť veľa. Okrem spomínaných benefitov, aplikáciou mykorhíznych húb vraciate do pôdy zdravie a rozmanitosť mikrobionálneho života a udržiavate v nej vzácnu vlahu.

Zverejnené: 08. 03. 2019

Zistite, ktorý z našich produktov
je vhodný pre vaše rastliny.

Radi by ste sa niečo spýtali? Napíšte nám!